Jótékonysági koncert (Debrecen)

Szeretettel meghívunk Titeket egy rendkívüli estére, amely a zene és a segítségnyújtás jegyében kerül megszervezésre. Gyertek el, hogy együtt élvezzük a csodálatos dallamokat, miközben egy kisfiút is közelebb juttatunk a teljes, boldog élethez. 2024. április 19-én 19:00-tól ugyanis a debreceni Kölcsey Központ Nagytermében gyűlünk össze, hogy egy fantasztikus jótékonysági koncert keretein belül támogassuk az Együtt Ádin Kézét Fogva Alapítvány gyűjtését a Duchenne-izomdisztrófiás Ádin számára.

A koncerten a magyar zenei élet kiemelkedő alakjai lépnek színpadra: Nagy Bogi, Peller Károly, Varnus Xavér, Molnár Levente, Gyülvészi Péter, Somogyi-Tóth Dániel, Balázs Péter, Nagy Kira, Janovics Zsófia, Erdős Fruszina, Lévai Enikő, Kerényi Miklós Máté, Marczin Roland és Dánielfy Gergő mind hozzájárulnak tehetségükkel és energiájukkal a sikerhez.

A belépőjegy ára egységese 7900 Ft, a jegyekből befolyó összeg teljes egészében Ádin gyűjtését fogja gyarapítani. Jegyvásárlás: https://gofest.in/raI18J.

Legyen ez az este a bizonyíték arra, hogy együtt csodákra vagyunk képesek, és minden hangjeggyel, minden lélekkel közelebb hozhatjuk Ádinnak azt a napot, amikor újra teljes életet élhet.

Várunk benneteket nagy szeretettel és izgalommal!

hu_HUHU

Duchenne-féle izomdystrophia

A Duchenne-féle izomdystrophia az izomsejtek fokozatos pusztulásával járó veleszületett, örökletes betegség. Az izomsejtek helyét az izommunkára képtelen zsírszövet és kötőszövet tölti ki, ebből adódóan a beteg egyre erőtlenebb lesz, míg végül önmaga ellátása is gondot jelent.

A Duchenne-féle izomdystrophia főleg fiúkat betegít meg, 3600 élve született fiúból egynél fordul elő. Lányokban sokkal ritkábban található meg, ők inkább hordozzák a betegséget, azaz ők ilyenkor nem betegek, csak genetikai állományukban megtalálható a hibás gén. A betegség tulajdonképpeni oka a dystrophin nevű fehérje kóros képződése, illetve hiánya. Emiatt kalcium ionok áramlanak be az izomsejtek közé korlátlan mennyiségben, így annak pusztulását idézik elő.

A betegségre jellemző a fokozatosan kialakuló, egyre kifejezettebb izomgyengeség és az intelligencia hanyatlása. Csecsemőkorban általában még tünetmentes a gyermek, bár néhányuknál megfigyelhető enyhe fokú izomgyengeség: néha a fej tartásának nehézsége hívja fel a figyelmet a betegségre. A gyerekek rendszerint időben tanulnak meg megfordulni, felülni, járni. A betegség általában 3 éves kor körül válik felismerhetővé, amikor a csípő körüli izmok meggyengülése miatt a gyermek úgy tud felállni, hogy közben térdeire támaszkodik. Gondot jelent számára a lépcsőmászás is, járása kacsázó lesz. Ezen tünetek mellett feltűnő a vádlik tömöttebb tapintata és külsőleg izmosnak látszó alakja. Az életkor előrehaladtával egyre több izomrost leépülése következik be testszerte. A beteg járásképessége gyorsabban romlik, kb. 10 éves életkoráig marad meg, utána tolókocsiba kényszerül. Az izomgyengeség tünetei a belszerveket is érinti: a garat- és légzőizmok gyengesége miatt a beteg könnyen félrenyel, köhögni kisebb erővel tud, így a tüdőből a váladékot kevésbé képes felköhögni, ezért a felső légúti megfázás, tüdőgyulladás is könnyen kialakul. A tolószékbe került gyermeknél a légzés funkcióját a mellkasdeformitások, illetve a gerincferdülés fokozódása tovább rontja. Az életkilátásokat a légzőizmok, illetve a szívizom gyengesége határozza meg. A későbbiek során a légzési gyengeség miatt a gyermek lélegeztető gépre kerül. Az intelligencia hanyatlása sok gyermeknél nem ölt nagy mértéket, így normál iskolát tud végezni.

A diagnózist a genetikai vizsgálat, a dystrophinhiányának kimutatása, illetve a CK vizsgálata erősíti meg. Ez utóbbi vizsgálat az izomszétesés mértékére utal. Normálisan ennek értéke 160 alatti, ezen gyermekeknél pedig több tízezres nagyságú. A betegség tovább progresszál, a végső stádiumban a szív- és légzőizmokat is eléri, aminek következtében a betegek átlagosan 20 éves korukban életüket vesztik.

A gyerekkori izomelhalásban a gyengeség előrehaladását a szteroidkezelés valamelyest lassítja, de a folyamat így is folytatódik, az izomsejtek egyre inkább szétesnek. Megfelelő gyógytornával meg lehet nyújtani a még ép rostok életét. A meleg, 32-34 fokos vízben való úszás az izomzat jobb vérellátását segítik. A betegség előrehaladtával gyógytornász és orvos együttműködése szükséges, hogy a beteggel együtt dönthessenek esetleges mozgást segítő ínműtétről vagy gyógyászati eszközök használatáról. Kifejlett gerincferdülés esetén is indokolt lehet a műtét.